Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Aktiebolaget ska bedriva konsult- entreprenad och service verksamhet inom VVS-branschen jämte därmed förenlig verksamhet samt handel med el- och batteridrivna produkter så som fordon och trädgårdsmaskiner, elhandel ävensom handel med fastigheter och värdepapper.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 24 624 | 22 663 | 35 991 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 3 217 | 1 951 | 6 026 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 2 627 | -1 669 | 6 141 |
| Årets resultat (tkr) | 1 845 | -711 | 3 643 |
| Summa tillgångar (tkr) | 29 328 | 20 549 | 30 171 |
| Antal anställda | 5 | 5 | 6 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 24 624 | 22 663 | 35 991 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 3 217 | 1 951 | 6 026 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 2 627 | -1 669 | 6 141 |
| Årets resultat (tkr) | 1 845 | -711 | 3 643 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 6 014 | 5 862 | 5 249 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 23 315 | 14 686 | 24 922 |
| Tillgångar (tkr) | 29 328 | 20 549 | 30 171 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 6 838 | 4 993 | 7 704 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 2 648 | 2 552 | 4 329 |
| Avsättningar (tkr) | 496 | 460 | 720 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 3 833 | 2 222 | 1 503 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 15 514 | 10 322 | 15 915 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 29 328 | 20 549 | 30 171 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 149 | 85 | 881 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 2 291 | 2 104 | 2 144 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 1 066 | 1 007 | 1 452 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 1 000 | 2 000 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 5 | 5 | 6 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 4 925 | 4 533 | 5 999 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 701 | 639 | 746 |
| Vinstmarginal | 13.1% | 8.6% | 16.7% |
| Soliditet | 29.8% | 33.2% | 35.9% |
| Kassalikviditet | 81.9% | 64.5% | 67.3% |
Systemteknik i Lerum AB är koncernmoderbolag i en koncern bestående av 1 bolag. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2024-12.
Aktiebolaget ska bedriva konsult- entreprenad och service verksamhet inom VVS-branschen jämte därmed förenlig verksamhet samt handel med el- och batteridrivna produkter så som fordon och trädgårdsmaskiner, elhandel ävensom handel med fastigheter och värdepapper.